sex shop    sex shop  

Beyşehir'de Tarladan Tarih Çıktı

  • Facebook da Paylaş
  • 06-09-2016
  • 0 yorum
  • 3015 okunma

Beyşehir’de kaçak kazılarla tahrip edilen bir şahısa ait yonca ekilen tarlanın altında villa olarak değerlendirilen bir kitabe, insan ve çeşitli hayvan figür ve motiflerinin yer aldığı, 575-600. Yüzyıl arasına ait olduğu düşünülen taban mozaiği bulundu.

İlçe merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Yunuslar Mahallesi’nde yaklaşık bin 400 yıllık tarihe sahip taban mozaiğinin ortaya çıkarılmasının ardından alanın tam olarak gün yüzüne çıkarılması için Konya Müzeler Müdürlüğü tarafından başlatılan arkeolojik çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli, yaptığı açıklamada, 60 metrekarelik alanda yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Sözkonusu adreste, 2015 yılının Aralık ayı içerisinde kaçak kazı yapıldığına yönelik bir ihbar üzerine harekete geçtiklerini ve alanı değerlendirmeye aldıklarını belirten Benli, “Müteakibinde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden izin alındıktan sonra aynı tarihlerde küçük bir tespit çalışması yapıldı. Bu çalışmayla birlikte bugünkü alan ortaya çıkarıldı” dedi.

2016 yılına gelindiğinde ise Bakanlığın izni ile söz konusu alanda başlayan çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Benli, şu bilgileri verdi:

“Burası Konya-Beyşehir arasında, Konya merkeze 60, Beyşehir ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta Yunuslar Mahallesi’nin merkezinde bir alan. Aynı zamanda burası Bağırsak Deresi’nin geçiş veyahut başlangıç noktası veya bitiş noktası diyebiliriz. Hem gelişte hem gidişte söyleyebiliriz. Bu alanda sanki bir Sultan 2. Kılıçarslan’la ilgili, bir Miryokefalon Savaşı ile ilgili bilgi de bulunmaktadır. Tabii bu alan aslında hem geçiş boğazları açısından önemli bir merkez; burada yapmış olduğumuz bu çalışma esnasında, kaynaklarda Konan diye bir isim geçmektedir. Buradaki kapı ağzındaki satır, hemen üst kısmında ise bir satırlık bir kitabesi bulunmaktadır. Muhtemelen burayı bir villa olarak düşünmekteyiz. Tabii kazı devam ettiği sürece farklı şeyler çıkabilir. Mekanların kullanım farklılıkları da ortaya çıkabilir ama şu anki olaya bakıyoruz. Konya Bölgesi’nde mozaik elbette var ama ilk defa Konya Bölgesi’nde böyle bir figürlü, bu kadar güzel bir mozaik tespit edilmiş oldu. Bunların tamamı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bildirildi. Şu anda ise diğer mekanlarla ilgili çalışmalar devam etmektedir.”

ÇALIŞMALARA BEYŞEHİR BELEDİYESİ DE DESTEK VERECEK

Çalışma yapılan alanda farklı ve büyük bir sahne olduğuna da dikkat çeken Benli, mozaikteki figür ve motiflerle ilgili de şunları kaydetti: “Şimdi tabii farklı bir sahne var burada, büyük bir sahne var. Ortada çok büyük bir vazo, vazodan çıkan kuru dallar. Kenardan başlarsak, kenarda önce dalga motifleri, daha sonra ise yine yapraklar içerisinde balık, vazo, bereketi simgeleyen nar, diğer motifler onu takip ediyor. Orta kısma geldiğimiz zaman ortada bir vazo, vazonun çok büyük dalları devam ediyor, vazonun hemen sağında ve solunda bölgenin hayvanları diyebileceğimiz dağ keçileri ve ceylanlar resmedilmiş. Üst tarafta bir keklik, hemen yanında ise kafesli bir akbaba kuşu, iki tane aslanın farklı bir şekilde resmedilmiş olması. Özellikle ana konuyu tema eden aslanla savaşan bir savaşçının mızrağı ile birlikteliğini konu almaktadır. Üst tarafında ise iki tane tavus kuşu bulunan bir vazodan, su içiyor bunlar. Tabii bunlar daha çalışılarak ortaya çıkacak, daha yeni bir çalışma. Tabii en büyük şansımız çok az bir tahribat bulunmakta bu alanda, önümüzdeki günlerde de müdürlüğümüzün restorasyonu tarafından sağlamlaştırma çalışmaları yapılacak. Yaklaşık bir haftadır burada çalışmaktayız. İşçilerimiz var, ileri günlerde Beyşehir Belediyesi’nden de destek isteyeceğiz işçi hususunda. Tabii bu alan biraz daha dikkatli bir şekilde kazıp, hemen bitirip, gerekli koruma önlemlerini alıp, ne yapıp, nasıl proje üreteceğimizi gelecek adına karar vermemiz gerekiyor.”

Benli, mülkiyeti bir şahısa ait olan alanda kamulaştırma için de gerekli çalışmalara başlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Kamulaştırma için gerekli çalışmalar yapıldı, dosyalar hazırlandı, gönderildi bakanlığımıza, bekliyoruz. Özellikle şu an içinde çalışmış olduğumuz arazi sahibine çok teşekkür ediyoruz ki, böyle bir şeye kendi ön ayak olup, bunu bize bildirmesi ve gerekli müsaadeleri vermesinden dolayı. Burası daha önce ne ekerseniz onu aldığınız bir alandı. Biz bu alanın geçmişini bilmiyoruz, bize gelen çeşitli ihbarlardan bu alan tespit edildi. Kazılmış, tespit edilmiş, sonradan müdürlüğümüze başvuruldu ve bizde şu anki yapmış olduğumuz çalışmaları yapıyoruz. Kazı çalışmalarının ne kadar süreceğini bilemiyoruz, hem ekonomiye göre hem de işçimizin durumuna göre değişebilir, daha devam edecek.”

Müzeler Müdürü Benli, kazı çalışmaları yürütülen sahanın bölgeye yerleştirilen güvenlik kameraları ve tahsis edilen bir güvenlik görevlisi ile koruma altına alındığını da aktarırken, Beyşehir bölgesinin tarihi Eşrefoğlu Camisi, Eflatunpınarı ve Fasıllar gibi tarihi mirası ile turizm potansiyeli çok yüksek olan bir yerleşim olduğuna vurgu yaptı. Benli, Eşrefoğlu Camisi ve Eflatunpınar’ın UNESCO’nın dünya kültür mirası aday listesinde yer aldığını da hatırlatarak, çalışma yapılan alanı da turizm açısından Beyşehir’in yeni kazancı olarak değerlendirilebilecek bir değer olarak düşündüklerini sözlerine ekledi.

Etiketler : -
Yasal Uyarı : Yayınlanan Makale/Haber/Foto/Video ve diğer içeriklerin tüm hakları saklıdır. İçeriklere yapılan yorumlardan suç teşkil eden içeriğe sahip yorumlar onaylanmaz. Bu tür durumlarda yasal sorumluluk yorumu yapan kişiye aittir. Gerektiği takdirde yorumun yapıldığı ip adresi ve benzeri bilgiler gerekli mercilerle paylaşılır.
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами  

HAVA DURUMU

KONYA

SOSYAL MEDYADA BİZ

seks shop   seks shop   seks shop   seks shop   seks shop   seks shop   seks shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri